o pive

Kultúra pitia piva na Slovensku je stále na nízkej úrovni, a preto je našim cieľom ukázať, že piť pivo neznamená len rýchle načapovanie a nízka cena, ale predovšetkým to je o vychutnávaní plnosti chuti jednotlivých druhov pív. Naše pivá zastupujú menej tradičné štýly ako ALE (IPA, APA), English PORTER, Weissbier, atď., ale aj klasický štýl PALE LAGER.

Všetky pivá sú varené metódou trojstupňovej infúzie s použitím tých najkvalitnejších surovín. Chmeľovar je zacielený na dosiahnutie výnimočnej horkosti pív a doladenie chutí jednotlivých produktov. Pre dosiahnutie požadovanej chuti a horkosti používame chmele, ktoré svojou špecifikáciou vystihujú našu filozofiu (Citra, Challenger, Herkules, atď.). Nesnažíme sa vymýšľať prehnané kombinácie chmeľov, ale držíme sa hesla: 


jednoduchosti je krása!


Primárne kvasenie našich pív je výhradne vrchné, pri bežnej teplote okolo 20° C. Rovnako ako primárne, aj sekundárne kvasenie prebieha pri „pivničnej“ teplote cca 17° C. Týmto postupom sa snažíme dodržiavať podmienky, aké mali naši predkovia pred vynájdením ležiackého spôsobu výroby piva.

história piva

Za kolísku piva sa považuje Mezopotámia, oblasť tzv. úrodného polmesiaca medzi riekami Eufrat a Tigris. Už v 7. tisícročí pred n. l. tu pestovali obilie Suméri, Akkádi, Babylončania a Asýrčania. Predpokladá sa, že pivo bolo objavené náhodou, vďaka vtedajšiemu skladovaniu obilia v hlinených nádobách. Do niektorých nádob najskôr natiekla voda a došlo ku kvaseniu, ktorého výsledkom bola voda s príjemnou omamnou chuťou.

A ako to bolo u nás?

Varenie piva poznali starí Slovania už pri príchode na územie našej vlasti, u Slovanov v Potisí je jeho výroba doložená v 5. storočí. Vyrábalo sa zo pšeničného (slabé) a jačmenného (silnejšie) sladu.

V mestách sa právo variť pivo využívalo buď kolektívne - pivovary sa tu stali súčasťou mestského hospodárstva (Bratislava, Košice, Modra, Pezinok, Trenčín, Zvolen, Krupina, Brezno), alebo ho využívali jednotliví mešťania (Banská Bystrica, Prešov, Bardejov, Sabinov, všetky spišské mestá).